Spojené MČR v drezuře a paradrezuře 2016

Autor: Dita Fialová <fialova@jetti.cz>, Téma: Paradrezura, Vydáno dne: 02. 10. 2016

Dne 18. – 21.8.2016 se ve Zduchovicích u Příbrami konalo mistrovství České republiky v drezuře a paradrezuře.



V drezuře se soutěžilo v šesti kategoriích: děti, mladší junioři, starší junioři, mladí jezdci, senioři a družstva. Paradrezurní jezdci byli rozděleni do tří kategorií: první skupina (grady 1a, 1b, 2), druhá skupina (grady 3, 4), třetí skupina (nezařazení – sloučená).

Jelikož se věnujeme právě paradrezuře, budeme se této oblasti věnovat i v článku.

Paradrezurní mistrovské soutěže byly tříkolové. První kolo Team Test, druhé Individual Test a třetí Freestyle Test.

V první skupině se na prvním místě umístila Anastasja Vištalová s Latou Brandis z Jezdeckého klubu Ronex z.s., druhé stříbrné místo obsadili Lukáš Hnát a Mon Aer ze Stáje Rozárka z.s. a bronzovou medaili získala Kateřina Lesová s koněm Salvator 1 z Jezdeckého klubu Na Rozvodí, o.s.

Ve druhé skupině zvítězil Jan Rous v sedle Codama z JK stáj Honzík Kralice. Stříbrnou příčku získala Zuzana Fialová a Larino, Jezdecký klub FLAMENCO Sloupno a bronz získal Ing. Jiří Giogas s Figarem 3 ze Stáje Montrea.

Třetí skupina – nezařazení jezdci jeli pouze dvoukolovou soutěž. V prvním kole Team Test a ve druhém Freestyle Test. Každý ze třetí skupiny jel tyto dvě kola ve stejném vybraném gradu. V této skupině zvítězila Kristýna Rudolfová s koněm Bajkonur startující za Equischool z.s. stříbrnou medaili získala Tereza Dubcová s koněm Finn 2 z Jezdeckého klubu FLAMENCO Sloupno a bronz získala  Jarmila Plháková s Klausem reprezentující JK Šerm, Lochovice.

V letošním roce poprvé byly spojeny mistrovské soutěže zdravých a hendikepovaných jezdců. V letech předešlých se tyto akce konaly každá samostatně, především proto, že není jednoduché vybrat vhodný areál právě pro jezdce hendikepované a uzpůsobit jejich potřebám celý koloběh závodů. Toto se bohužel potvrdilo, jelikož výběr areálu nebyl nejvhodnější. Nevhodný terén pro vozíčkáře a jezdce, kteří mají pohybové omezení – prudký kopec do stájí, na opracoviště a kolbiště. Nezajištěna rampa pro bezpečné nasednutí paradrezurních jezdců na koně (postavila se až na žádost trenérky Lukáše Hnáta, který bez rampy na koně nemůže být posazen, na rychlo a provizorně byla sestavena z dřevěných palet). Cesty nerovné a vysypané velkými kameny, kde vozík nemůže projet bez pomoci druhé případně třetí osoby. Vše příliš daleko a tím vyšší únava hendikepovaných jezdců. Nikde nebyla zajištěna bezbariérovost – schod/y do občerstvení a na toalety. Paradrezurní jezdci měli zajištěno samostatné opracoviště i kolbiště, ale bylo tak odříznuto od diváků, že kdyby hlasatel nehlásil, že se na spodním obdélníku jede také mistrovství České republiky v paradrezuře, tak si toho nikdo nemohl ani všimnout. Diváci byli v podstatě jen z řad paradrezurních ošetřovatelů, trenérů, jezdců a jejich rodin či přátel.

Co bylo pro paradrezurní jezdce dojemným zážitkem, bylo vyhlášení třetího kola mistrovských soutěží, jelikož se konalo na reprezentativním horním kolbišti, kde bylo veškeré zázemí pro diváky a příznivce, kteří se přijeli podívat a kde soutěžili zdraví drezurní jezdci o přední příčky.

Po letošní zkušenosti doufáme, že pro rok příští budou mistrovské soutěže našich paradrezurních jezdců zorganizovány lépe a budou uzpůsobeny jejich specifickým potřebám.

Odkaz na vysílání České televize - ZDE.

 

Tým Stáje Rozárka, z.s.