MČR v paradrezuře 2014

Autor: Dita Fialová <fialova@jetti.cz>, Téma: Paradrezura, Vydáno dne: 22. 11. 2014

Ve dnech 4. – 5. 10. 2014 se uskutečnilo XI. otevřené mistrovství České republiky v paradrezuře. Pořadatelem mistrovství byl z pověření České jezdecké federace Klub Kvítek. Mistrovství se konalo pod záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky. Místem konání byl areál Jezdecké školy Equus Kinský manželů Půlpánových v Hradištku u Sadské.

Hlavním rozhodčím byla Jane Mc Garel-Grove z Velké Británie, jezdce dále posuzovali dva čeští rozhodčí Pavla Loudová a Hana Štěpánová. Technickým delegátem byla Zuzana Ptáčková, klasifikátorem MUDr. Jana Kulichová a hlavním komisařem Dušan Trtil.

Mistrovská soutěž je přístupná pro jezdce od 12 let, kteří startují ve své klasifikační skupině a jsou členy České jezdecké federace. Všichni koně musí mít splněnou podmínku absolvovaného startu v příslušné drezurní úloze podle pravidel paradrezury, tj. pro skupinu Ia, Ib a II stupeň „Z“ a pro skupinu III a IV stupeň „L“ minimálně za 57%. Mistrovství se jelo jako dvoudenní tříkolová soutěž (Team Test, Individual Championship Test, Free Style). Jezdci museli dokončit všechny tři kola, to znamená, že do dalšího kola mohli postoupit jen ti jezdci, kteří dokončili předchozí kolo. Jezdci ve všech skupinách byli hodnoceni po jednotlivých kolech a na závěr proběhlo hodnocení pouze pro české jezdce v rámci MČR podle součtu získaných procent ze všech tří kol. Hodnocení účastníků v jednotlivých kolech bylo sloučeno pro skupinu I a II, samostatně se hodnotila skupina III a skupina IV. Jako doprovodný program probíhala dvoukolová soutěž Cena Zuzky pro jezdce začínající a ty, jejichž handicap není klasifikovatelný.

Den před samotným mistrovstvím proběhly tréninky, konzultace ke klasifikacím a samotné klasifikace ještě nezařazených jezdců, veterinární přejímka koní a informativní schůzka s oficiálním zahájením MČR. Jednotlivé soutěže probíhaly po celou dobu mistrovství na venkovním drezurním obdélníku 20 x 40 m.

Ačkoliv se jednalo o národní závody, mezi přihlášenými účastníky byly také 3 jezdkyně z Německa (stejně jako loni ve vynikající formě a se skvěle připravenými koňmi). Celkem se tříkolové soutěže zúčastnilo 8 jezdců z ČR a doplňkové soutěže 7 jezdců z ČR, což je o 3 více než loni. Na drezurním obdélníku se celkem vystřídalo 18 jezdců (3 reprezentanti z Německa, 15 českých jezdců) a 20 koní (dva jezdci startovali se dvěma koňmi).

201411221054_MCR2014_P1040326201411221054_MCR2014_P1040421

V rámci doplňkové soutěže Ceny Zuzky se po dvou kolech z vítězství radovala Barbora Voslařová na koni Jumper (65,38%) z Jezdeckého spolku Vlčí ranč Jánská startující v soutěži v rámci MČR poprvé, ačkoli její sportovní kariéra začala již v dětství, věnovala se parkurovému skákání a i přesto, že ji do života vstoupila nemoc, tak koním se nepřestala věnovat ani v dospělosti. Na druhém místě se umístila Petra Nálepková na koni Laver (65,34%) ze Stáje Rozárka, která svedla velmi napínavý souboj s vítězkou a první místo ji uniklo o čtyři setiny procenta. Třetí příčku obsadila nejmladší účastnice závodů Tereza Dubcová na koni Rarášek (62,50%) ze Stáje Rozárka, čtvrtá byla Jarmila Plháková na koni Klaus (60,67%) z Jezdeckého klubu Šerm, pátý skončil Jan Decastelo s koněm Lugano (60,64%) z JO TJ Orion Praha, šestý byl jezdec Petr Novák s koněm Buráček (60,32%) z Klubu Kvítek a sedmé místo patřilo Janu Rousovi s koněm Codam (60,25%) ze Stáje Honzík. Honza Rous si přivezl mladého koně, který však neměl splněnou kvalifikaci, proto se s ním nemohl účastnit oficiálního MČR, ale startoval alespoň v Ceně Zuzky.

Tříkolové mistrovské soutěže se zúčastnilo celkem 11 jezdců. Pro přehlednost uvádíme výsledky souhrnně v tabulkách:

201411221054_MCR2014_P1040459

Na závěr šampionátu proběhlo slavnostní vyhlášení mistrů ČR v paradrezuře. Hodnocení proběhlo dohromady pro všechny skupiny. Zvítězila obhájkyně loňského titulu Anastasja Vištalová s koněm Jambo z Jezdeckého klubu Interkonix Doubrava (65,13%), na druhém místě se umístil Lukáš Hnát s koněm Mon Aer ze Stáje Rozárka (63,79%), třetí příčku obsadil Jiří Giogas s koněm Lancelot ze Stáje Montrea (62,25%), čtvrtá byla Jana Berušková s koněm Narcis z Jezdeckého klubu Šerm (61,93%), páté místo obsadil Jan Rous na koni Lilie ze Stáje Honzík (60,28%), šesté místo patřilo Kateřině Lesové s koněm Viola 9 z Jezdeckého klubu Na Rozvodí (59,61%), na sedmém místě skončila Zuzana Fialová s koněm Afrodita ze Stáje Rozárka (56,81%) a osmá byla Helena Novotná z Jezdecké stáje Statenice na koni Goliáš (54,74%).

Obhájkyně mistrovského titulu Anastasja Vištalová byla zároveň jedinou paradrezurní účastnicí letošních Světových jezdeckých her konaných v Normandii a jednoznačně prokázala, že jí mistrovský titul právem náleží. O účast na Světových jezdeckých hrách v Normandii se pokoušeli také další jezdci. Honza Rous měl letos velkou smůlu, neboť jeho kobylka Lilie prodělala těžkou boreliózu a během celé sezóny se potýkala s následky této nemoci. Jirka Giogas byl také adeptem pro splnění kvalifikace do Normandie, avšak pro získání mezinárodní klasifikace by musel být pro svou zrakovou vadu zaklasifikován dvěma mezinárodními očními lékaři, což se mu nepodařilo splnit.

Součástí vyhodnocení MČR bylo také ocenění jezdců drezurní komisí ČJF v několika kategoriích. Krásnou sošku koníka získaly jako cenu za nejlepší jezdce závodů tři německé jezdkyně Martina Bezinger, Silvia Logemann a Bettina Sonntag, cenu za nejlepší Kur z českých jezdců získala Barbora Voslařová z Jezdeckého spolku Vlčí ranč Jánská, ocenění za největší výkonnostní růst v tomto roce dostal Petr Novák z Klubu Kvítek, za úspěšný návrat do sedla ocenila komise jezdkyni Petru Nálepkovou ze Stáje Rozárka a cenu za nejmladšího účastníka závodů získala Terezka Dubcová ze Stáje Rozárka.

Nedělních soutěží se zúčastnila Česká televize, která připravila z natáčení krátký dokument. V reportáži je možné shlédnout předvedení úloh všech jezdců a jejich bezprostřední reakce po vyhlášení výsledků, více na:

Děkujeme celému organizačnímu týmu, rozhodčím, samotným jezdcům, jejich koním, trenérům a doprovodu za příjemný zážitek.